��oj 505   17.01.2017
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Наводно рекордот на Весна е создаден како одвлекување на вниманието, со цел да се избегнат премногу прашања. И тоа бил навистина успешен потег: општата реакција била повеќе фокусирана во обидот да се објасни невозможното - нејзиниот опстанок, отколку да се истражува вистинската причина за падот на авионот
Американските тајни служби го информирале Доналд Трамп дека руски оперативци поседуваат компромитирачки лични и финансиски информации за него. Трамп експресно ги отфрли непотврдените вести
Хојт Ји од Стејт дипартментот даде изјави во која се опоменуваат нашите партии што побргу да го формираат Влада и да се почитува Уставот. Она што нам ни ја компликува ситуацијата секако е и вмешувањето на Приштина и Тирана, делумно и на Белград, Атина и Софија, со нивните стереотипи од пред 200 години, кои мислат дека доаѓањето на Трамп и потенцијалниот изолационизам е прилика за "ново мешање на картите на Балканот"
МАКЕДОНИЈА
Некои точки од овој документ едноставно нема услови воопшто да се рпговараат па тие можат да се претворат во камен околу вратот за албанските лидери и водат кон продлабочување на кризата
Во барањето на причини за тоа зошто му е симнато "фереџето" на непобедливоста, Груевски индиректно укажува на импотентноста на неговото медиумско царство
"Франкфуртер алгемајне цајтунг" во петокот ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. Клучното прашање гласи: ќе помогнат ли Албанците да се урне Груевски?
Како што лани даваше негативни знаци кон земјава во однос на нејзините евроатлански перспективи, така и годинава грчкиот претседател на Републиката ја започна во ист стил. Во секој случај јасно е дека ако некој прави проекти како Скопје 2014 практично нема шанси да влезе во дијалог со Грција
Нагло се зголемува бројот на предмети кои управните судии просто ги фрлија од прозорецот а се зголеми товарот на безосновни одлуки на Комисијата која беше само едно извршно, политичко тело на власта
Клиниките веќе се соочуваат со недостаток на лекари специјалисти. Во земјава ги има околу 2.000 а 70 отсто од нив се пред пензија
Во светот како лица кои имаат лекарски третман заради психичко заболување се сметаат 9,5 отсто од популацијата а бројот на заболените ќе расте до 2020 година за 50 отсто. Во земјава, според медицинската статистика бројот на заболени од овие категории постојано се намалува! Некои од практичарите не се согласуваат со оваа констатација
Стручњаците забележуваат дека не се придржуваме до барањето на СЗО за навремено вакцинирање на 75 отсто од ризичното население
Најновите генетски истражувањa докажуваат дека балканскиот рис навистина се разликува од останатите подвидови во Европа и дека треба да се смета за посебен подвид. Според Меѓународниот кодекс за зоолошка номенклатура сега рисот се води по своето првично име: балкански рис
Сега е важно политичките партии да преговараат, да најдат начин да формираат коалициона влада. Мошне е битно политичките лидери да работат што е можно побрзо и поефикасно и да постигнат договор, за ова да не биде предолг процес - рече деновиве Хојт Ји. Го чуја ли лидерите кои во мигот преговараат
Со повлекувањето на САД и Велика Британија од регионот, способноста на Европа да користи "мека моќ" за да го насочи Балканот кон либерална демократија ќе опадне, а ќе расте нестабилноста
РЕВИЈА
Изложбата "Пикасо - фигура (1906 - 1971) во Верона до 12 март се прикажани 90 дела на познатиот уметник, позајмени од Националниот музеј на Пикасо во Париз
ГЛОБУС МАГАЗИН
Портпаролка на германските Зелени пожнеа критики за своето барање на изнемоштените и на лица со инвалидитет да им се плаќаат средства за користење сексуални услуги. Дали таа воопшто побара такво нешто
На човекот му е недоволна оваа планета за и натаму да ги троши оние работи на кои навикнал а при тоа животот на Земјата да опстане. Од 1970 до 2012 година сме масакрирале 58 отсто од светската популација на рбетниците, а до 2020 година ќе истребиме и две третини од фауната на која и самите и припаѓаме
СВЕТ
Еден од најпознатите и продуктивни социолози во последниве децении, Зигмунд Бауман, почина минатиот вторник во 91.година
На жителите на Бад Годесберг не им се допаѓа што добија толку многу соседи кои по културните навик исе толку различни од нив. Најмногу отпор има за бурката
Ристо Поповски
НИКИЦА КОРУБИН
ЛУРА ПОЛОЖАНИ
АТАНАС ВАНГЕЛОВ
КОЛУМНИ